״אם הייתי יכול הייתי שורף הכל ועוזב את המדינה. מה עשו לנו?״
יוסי יהושע, בן 49, בעל חנויות לשמלות ערב

אני מתעסק בשמלות ערב יוקרתיות, לאירועים קרוב ל-20 שנה. יש לי חנות בדרך יפו בתל אביב וברמלה. בדרך כלל האמא של הכלה והאחות של הכלה קונות אצלי. מחודש מרץ אני סגור ואין לי הכנסות - כי אין אירועים. אנחנו כמעט שנה שלמה כבר בלי הכנסות.


ממרץ ועד עכשיו, כשאין סגר אני פתוח סתם. בנאדם אחד לא נכנס. אני תקוע עם מלאי של מיליונים. כשהיו מענקים לעצמאים, פעם בחודשיים נתנו לי 4,000 שקל, ופעם אחת נתנו החזר הוצאות של 6,000 שקל שמאז כבר ביקשו בחזרה. כלום המדינה הזו לא נתנה לי, כלום!


ההכנסה היחידה שהיתה עד עכשיו לבית היא מהשכרת חנות במודיעין, שאבא שלי קנה לי ונתן לי מתנה, אבל גם השוכר שם עזב בגלל המצב.

יש לי שלושה ילדים ושלושה נכדים ואני מרגיש נורא. לפעמים אני אומר לאשתי - בואי נמכור הכל ונעזוב את המדינה הזאת. הממשלה הזו הורסת לאנשים את החיים. הורסת את האנשים! אני קם בדיכאון, והולך לישון בדיכאון. מחר אני מגיע לגיל חמישים - מה אני אעשה? יש לי בכי בעיניים. בגיל חמישים אני לא יודע מה לעשות עם עצמי. אם הייתי יכול הייתי שורף הכל ועוזב את המדינה.


מה זה המענקים האלה? איפה המשכנתות שלנו? איפה החשבונות? בחיים לא עצרתי את המשכנתא, ועכשיו דחיתי אותה. על שישה חודשים לוקחים לי 29 אלף שקל ריבית

זה ראש ממשלה זה? אני מצטער שהצבעתי לו ולממשלה הזאת. אנחנו דאגנו שביבי נתניהו יהיה בשלטון, אני הבאתי לו המון קולות וזו היתה טעות, הוא דואג רק לעצמו.

יש לי חבר שהגיע לפת לחם, אין לו כסף לקנות אוכל, עם ארבעה ילדים קטנים. לפני שבועיים הוא ישב ובכה כמו ילד קטן כדי שיהיו לו 300 שקלים לקנות מצרכים. אני מפחד שהוא יתאבד.


תראו מה הולך במדינות אחרות, אני מדבר עם חברים שלי בפריז, באירופה, שם נותנים תמיכה אמיתית. שמו לחבר שלי בפריז כסף בבנק, 2,500 יורו כל חודש. כאן בנאדם לא יכול לשלם שכירות, לא יכול לשלם על הבית שלו, על כלום.

נצברו לי 600-700 אלף שקל בחובות. אני לא ישן בלילה. אני מנסה לקחת כדור שינה, גראס רפואי, שום דבר לא עוזר לי. זה נהיה קטסטרופה. אני אפילו לא בוכה בשביל הכסף, אני בוכה בגלל מה שעשו פה לאנשים. ריסקו אותנו, ריסקו את האמאמא שלנו.


מה זה המענקים האלה? איפה המשכנתות שלנו? איפה החשבונות? בחיים לא עצרתי את המשכנתא, ועכשיו דחיתי אותה. וגם כן - על שישה חודשים דחייה לוקחים לי 29 אלף שקל ריבית! זה עזרה? הייתי משלם 8,000 בחודש, ועכשיו זה הגיע ל-8,700 בגלל הדחייה. איך אנשים יכולים לשרוד? את מה שהם נותנים לנו במענקים הם ייקחו מאיתנו פי שלוש. זה הכל תרגיל.

אני אפילו לא בוכה בשביל הכסף, אלא בגלל מה שעשו פה לאנשים. ריסקו אותנו. אני קם בדיכאון, והולך לישון בדיכאון. מחר אני בגיל חמישים - מה אני אעשה?

השפעת משבר הקורונה שכירים - עצמאיםהעדויות החדשות שכולם מדברים עליהן: