״עליתי כחייל בודד, שירתתי בקבע ועשיתי תואר. היו ימים שלא אכלתי״


״היו לי המון תוכניות והכל נקטע״. למצולמים אין קשר לנאמר. צילום: אלעד גוטמןהעדות של ולדיסלב אוליניק


אני בן 27 מתל מונד. עד לפני הקורונה ניהלתי מכינה קדם צבאית. בעקבות המשבר, הפעילות הצטמצמה ונאלצתי לעזוב את העבודה. התחלתי לעבוד בחנות ציוד לטיולים שאותה גם עזבתי כשהתחיל סגר. לא הצלחתי לעמוד בתשלום שכר הדירה, ונאלצתי להיות תלוי בחברים בשביל אוכל. לעיתים נותרתי בלי מזון בכלל.


חיפשתי עבודה נוספת ובמהלך החיפושים נתקלתי בקשיים - בחרדה כלכלית שגרמה לי ללחץ נפשי בנוגע ליכולת שלי לדאוג לדברים הבסיסיים ביותר. כל זה גרם לקשיים גדולים במערכת היחסים שלי. ואני ובת זוגי, שעד לא מזמן דיברנו על חתונה, נפרדנו.


התשלומים מביטוח לאומי - 2,700 שקלים לחודש, לא הספיקו לכיסוי ההוצאות. לאחר חודשיים חזרתי לעבודה בחנות הטיולים. ואולם, לאור הצמצום בהיקף המשרה הרווחתי פחות מקצבת ביטוח לאומי. אז מצאתי גם עבודה באבטחה, בה עבדתי חמישה ימים בשבוע, ועוד 3-4 משמרות בחנות. כך הרווחתי 5,000-6,000 שקל בחודש והתחלתי לסגור את החובות.


אני אחרי שירות קבע ותואר ראשון במדעי המדינה,מזרח תיכון וערבית. לפני הקורונה הייתי בשלבי מיונים לתואר שני בניו יורק ולתפקידים בצבא ובמשרד החוץ, אך הכל נקטע לאור המשבר. זה גרם לי לתחושות קשות של החמצה.


עליתי לארץ כחייל בודד. אין לי משפחה או גב כלכלי פה - אני דואג לפרנסתי. היו לי תוכניות רבות שירדו לטמיון, ונותרתי אבוד. חששתי מלעבור לחיות ברחוב מפני שבעלת הדירה לחצה על התשלומים ואיימה שתפנה אותי. כל הלחץ הזה גרם לי לחוסר שינה, הרגשתי שאין לי מושג מה אני עושה, והחלטתי לפנות לסיוע פסיכולוגי. הצלחתי להשיג סיוע ובמהלך הטיפול אובחנתי כפוסט טראומטי בשל הלחימה ב״צוק איתן״.


אני נאבק בשיניים כדי להמשיך ולהתקדם. אני עוד מכסה את החובות שצברתי. היום אני עובד כראש צוות אבטחה במשמרות רבות ונלחם לחזור למצב נורמלי.לא הצלחתי לעמוד בתשלום שכר הדירה, חששתי מלהגיע לרחוב. נאלצתי להיות תלוי בחברים בשביל אוכל, ולעיתים נותרתי בלי מזון בכלל


דוח קורונה: מחסור כמדיניותהעדויות החדשות שכולם מדברים עליהן: