"הממשלה לא ערה בכלל לרוח והנזק עוד יתברר בהמשך"
העדות של נורית שני

אני אמנית, מנהלת סטודיו עצמאי לאמנות. מאז חודש מרץ, התנהלות הממשלה יצרה קיפאון בשוק האמנות. אנשים שומרים תזרים ואינם ממהרים להמיר אותו בהשקעות בכלל וכל שכן באמנות. גם גלריות ניצבות בפני קשיים כלכליים ותגובת חלקן היא הורדת מחיר דרסטית. אמנים שלפני הקורונה מכרו ציורים ב- 10,000 ש"ח מוכרים יצירות ב 10% מהמחיר, באלף שקל.


המענק שהממשלה מעניקה לי כעסק עצמאי מכסה רבע משכר הדירה ומכיון שאין לי הכנסות נוספות אני חיה על חסכונות ומפעם לפעם על נדבנות של קרנות שתומכות באמנים, כמו למשל קרן רבינוביץ שבלעדיה איני יודעת היכן אני באה.


לא רק הפרנסה נפגעת. הערך התרבותי המיוחס לאמנות חזותית נפגע. כמו שאר התרבות והאמנות שהוסטה הצידה ושורדת רק במחתרת או בדרכים עקיפות כמו בזום, כך גם ערכה של האמנות החזותית נשחק. אני עצמי ממשיכה ליצור ומקווה שאצא בצד השני של המנהרה החשוכה הזו שמקיפה אותנו.


יש סיפור על קבצן שקיבל שני שקלים וקנה פרוסת לחם ופרח. כשנשאל מדוע לא קנה שתי פרוסות אמר שהלחם לנפש והפרח לרוח. ובכן בימינו הממשלה לא ערה בכלל לרוח ואני מניחה שהנזק יתברר עוד בהמשך המסע.


גלריות ניצבות בפני קשיים כלכליים ותגובת חלקן היא הורדת מחיר דרסטית. אמנים שלפני הקורונה מכרו ציורים ב- 10,000 ש"ח מוכרים יצירות ב 10% מהמחיר

השפעת משבר הקורונה שכירים - עצמאיםהעדויות החדשות שכולם מדברים עליהן: