״אני רואה גברים הולכים ועובדים כאילו כלום לא קרה, ואנחנו הנשים בבית״


״אני לא ישנה בלילות, חושבת מה לעשות״


העדות של מיכל פונק


עבדתי בחברת יזמות שמכשירה קרקעות, בונה תחנות דלק ומרכזי מסחר. עבדתי כחשבת שכר ומנהלת משרד בחצי משרה, זה היה אמור להיות סידור זמני כי בדיוק התגרשתי ועזבתי את הבית. בדיעבד, אני מתחרטת על החצי משרה הזו אבל מי חשב אז... במרץ הוציאו אותי לחל״ת כשהתחיל כל הבלאגן. קיבלתי אבטלה על סך 3,000 שקל בחודש.


את הסגר עשיתי לבד עם הילדים (בני 7 ו-4), הגרוש שלי עובד חיוני. במאי, כשנגמר הסגר, חזרתי לעבודה והושיבו אותי לשיחה. הסבירו לי שהמצב עגום בעסק - אין הכנסות, ואנחנו נאלצים להיפרד כידידים. מאז אני בבית, שולחת עשרות קורות חיים ואף אחד לא חוזר. אם כן חוזרים - מציעים לי שכר ותנאים שהם נטו ניצול.


המדינה נותנת לי 3,000 שקל בחודש, ומזה אני אמורה לממן שכירות, חצי מהתשלום על המסגרות החינוכיות לילדים, אוכל, ארנונה, חשמל, מים, אינטרנט, טלוויזיה, טלפון ובגדים לילדים. על עצמי אני לא אדבר, אני לא זוכרת מתי היתה הפעם האחרונה שקניתי לעצמי משהו.


המצב על הפנים. בחיים שלי לא הייתי במצב כלכלי כזה. אני לא ישנה בלילות, חושבת מה לעשות. יש לי הלוואה בבנק ובגלל שאני לא עובדת לא הסכימו לי לקחת עוד אחת. זו הישרדות יומיומית. בסופר אני מסתכלת כל יום מה אני קונה. אני מבחינתי יכולה לאכול רק לחם וחמאה, אבל שיהיה משהו לילדים.


המדינה נותנת לי 3,000 שקל, ומזה אני אמורה לממן שכירות, מסגרות, אוכל, ארנונה, חשמל, מים, אינטרנט, טלפון ובגדים לילדים. על עצמי לא אדבר, לא זוכרת מתי קניתי לעצמי משהו

לא תיארתי לעצמי שאי פעם אהיה במצב כזה. אי אפשר לתאר כמה זה מתסכל, אני הבנאדם הכי חזק בעולם אבל כבר הגעתי לנקודה שנשברתי. מזלי הוא שההורים עוזרים לי קצת אבל כמה כבר אפשר לעזור?


בתור אמא את נפגעת הרבה יותר מגבר. אני רואה את הגרוש שלי, אני רואה גברים אחרים - כולם הולכים ועובדים כאילו כלום לא קרה, ואנחנו הנשים בבית. חזרנו שנים אחורה, כאילו אנחנו פחות טובות, פחות מוכשרות. ההיפך: אנחנו הרבה יותר טובות. אני אוהבת כשיש לי עבודה, כשיש חוסר מעש במשרד זה משגע אותי. למדתי את המקצוע שלי ואני אוהבת אותו, אני אוהבת כשדברים הם דינמיים.


בקיץ זומנתי לראיון עבודה. הגעתי לשם וראיתי עשר נשים אחרות. הושארנו בחוץ - בחום, זה היה יולי או אוגוסט. ביקשנו כוס מים, ואמרו לנו - ״אם אתן רוצות להיכנס לראיון עבודה תחכו בסבלנות, אין מים״. כולנו פשוט קמנו והלכנו. אמרנו - ״עד פה״.


מעבידים מנצלים את המצב שנוצר כדי להציע תנאים גרועים ואנשים לוקחים כי אין ברירה. מציעים לך עבודה מ-8:00 עד 17:00, וביום שישי מ-8:00 עד 14:00, שעות מטורפות! מעמיסים עליך עוד תפקידים, בשכר מינימום. תישני בעבודה שלך ותרוויחי מינימום. אני חשבת שכר מטעם לשכת רואי החשבון, למדתי המון כדי לעסוק במקצוע הזה, יש לי ניסיון… מהצבא לא הרווחתי שכר מינימום, ועכשיו זה מה שמציעים לי. ואין לי אופציה בכלל - המסגרת של הילדים עד 17:00, אין מי שייקח לי את הילדים ויביא אותם הביתה.


אני כל כך אוהבת את המדינה הזאת, אבל הגעתי למצב שאם הייתי רק יכולה - הייתי עוזבת היום את הארץ. הלוואי שהילדים שלי לא ישרתו בצבא

ואני אמא, אני רוצה לשבת עם הילד שלי לעזור בשיעורים, אני רוצה להיות איתם, לא לחזור הביתה כדי לשים אותם במיטה. מילא יום-יומיים בשבוע אבל לא כל יום, וגם אין לי מי שיהיה איתם כל יום מחמש. אם אני אשלם לבייביסיטר מה עשיתי בזה? כל מה שהרווחתי הולך.


הניהול פה מקולקל, הדג מסריח מהראשו וכשמערבבים לך פוליטיקה עם בריאות ככה זה נראה.

תנו מענקים לאזרחים! על מה אנחנו משלמים ביטוח לאומי ומס הכנסה כל החיים? נתתם פעמיים וזהו? תסתדרו? איך מ-3,000 שקל אני צריכה לקיים משפחה של שלוש נפשות? תנו לנו כל חודש, לפחות תשלימו את האבטלה למינימום. אני לא מבקשת 10,000 שקל מהמדינה כל חודש אבל תשלימו למינימום. אין לנו שקל על הנשמה.


עשיתי צבא קרבי, אחי היה בשייטת, אבי שלי נפצע בקרב. ואנחנו צריכים להגיע למצב הזה? אני כל כך אוהבת את המדינה הזאת, כל שבת אני מטיילת עם הילדים ומספרת להם סיפורי מורשת, אבל הגעתי למצב שאם הייתי רק יכולה - הייתי עוזבת היום את הארץ. הלוואי שהילדים שלי לא ישרתו בצבא.


בקיץ זומנתי לראיון עבודה. הגעתי לשם וראיתי עשר נשים אחרות. הושארנו בחוץ - בחום. ביקשנו כוס מים, ואמרו לנו - ״אם אתן רוצות להיכנס לראיון עבודה תחכו בסבלנות, אין מים״. כולנו קמנו והלכנו

דוח המומחיות מתן מענים לקבוצות מוחלשות וצמצום הפגיעה בנשיםהעדויות החדשות שכולם מדברים עליהן: