״הבאתי אותך לשם כדי שיטפלו בך, אמא יקרה שלי. לא ידעתי שזה מה שיקרה״


מרגלית. ״במקרה של אמי זה כבר לא יעזור, אבל אולי זעקתי תגיע לאוזניים הנכונות״


העדות של אילנית ברקת


אמא שלי, מרגלית, הגיעה לבית החולים איכילוב לאחר שאובחנה כחולת קורונה ושהתה יום שלם בבית לבדה. יום שלם, כשגופה נחלש והפחד מכרסם שמא יקרה לה הנורא מכל. ניסינו לעשות הכל שתאכל משהו, שתהיה בסוג של תקשורת איתנו, אבל מהר מאוד נפלה ההבנה שאין מנוס וחייבים לפנות אותה לבית חולים כדי שתקבל טיפול רפואי. הטיפול, לבסוף, היה זה שהרג אותה. 


חייבים לדעת זאת: מרגע שאתם מביאים את היקרים לכם למחלקות קורונה (במקרה שלנו לאיכילוב) אין לכם שום שליטה על מה שקורה בפנים. כלום! התלות מול הצוות היא אבסולוטית והתקשורת היחידה היא דרכו. ניסינו להתקשר למחלקה, לוודא שנקלטה, שהיא מקבלת טיפול ובצד השני של הקו שמענו צוות מבוהל, או עסוק, או חסר התחשבות, שמבקש ממך במילים מנומסות יותר - להפסיק לבלבל לו את המוח. 


מרגע שאתם מביאים את היקרים לכם למחלקות קורונה אין לכם שליטה על מה שקורה בפנים. כלום! התלות מול הצוות היא אבסולוטית

בשלב מסוים זה אפילו נשמע הגיוני, עד שהבנתי שיום וחצי היא שוכבת שם ללא עירוי, ללא נוזלים. ללא טיפול שייאפשר לה להתחזק ולשרוד. והרי בדיוק לשם כך הבאתי אותך לשם, אמא יקרה שלי, כדי שיטפלו בך. לא היה לי מושג שזה מה שיקרה. מהר מאוד לאחר מכן היא הגיעה למצב שמצריך הנשמה. בתחילה היתה בטיפול נמרץ, עדיין בהכרה. מכירה במצב העגום אליו הדרדרה. היא הספיקה לספר על דברים שעברה שם, ולא היה לנו את הפריבילגיה לקום ולזעוק. 


במחלקה ישנו רופא אחר כל יום. מהתרשמותי, במהלך סוף השבוע לעתים אין אף רופא. קרה שקיבלנו עדכונים אחרי יממה וחצי של דאגה, טירוף חושים,לחץ וחוסר אונים. גם אם יקיריכם יתגברו על הקורונה - הם עלולים לחטוף זיהומים שיכריעו אותם, כפי שקרה לאמי. במקרה של אמי זה כבר לא יעזור, אבל אולי זעקתי תגיע לאוזניים הנכונות. אולי היא תיגע בכמה אנשים שיכולים לעשות שינוי במערכת הבריאות שלנו. 

בתחילה היתה בטיפול נמרץ, עדיין בהכרה. מכירה במצב העגום אליו הדרדרה. מהר מאוד הגיעה למצב שמצריך הנשמה


האוצר מסרב לתת למשרד הבריאות תוספת תקציב מיוחד לקורונההעדויות החדשות שכולם מדברים עליהן: