״דווקא בשעה הקשה ביותר זנחנו את המטופלים שלנו. זו קטסטרופה״
העדות של אפרת לוי, עובדת סוציאלית, לשעבר בשירות הציבורי


עד חודש מרץ ניהלתי מרכז טיפולי בדרום תל אביב. המרכז נתן טיפול רגשי לילדים, הורים ומתבגרים - משפחות עם ילדים בגיל 6 עד 18. 

בתחילת הסגר הראשון, עם כל הדרמה והבהלה הקיומית שליוותה אותו, הודיעו לנו שהמרכז הטיפולי נסגר. הוא אמנם היה אמור להיסגר בקיץ, אבל בחוויה שלי "ניצלו" את הקורונה כדי לסגור אותו מוקדם יותר. אותי ואת הצוות שעובד בשכר הוציאו לחל״ת, באופן מיידי, מבלי שתינתן לנו אפשרות לעשות תהליך פרידה מסודר עם המשפחות שטופלו אצלנו.

יש משפחות שהיו מטופלות אצלנו חודשים, שנים, ולא יכולנו להיפגש איתן פיזית, לסגור קצוות. לא היינו איתן אפילו לרגע בסיטואציה המבהילה הזו. היינו צריכים להתקשר אליהן ולהגיד שהטיפול שלהן הופסק. היו לנו 30 משפחות מטופלות ועוד 30 שחיכו ברשימת המתנה, והכל קרה בצורה שנגדה את כל הערכים המקצועיים שלי, ואת ההגיון הבריא, של שירות ציבורי שנמצא שם, דווקא בעיתות משבר.

מלכתחילה, אלו משפחות שמגיעות לטיפול עם איזה קושי, וככה - באמצע משבר כלכלי, בריאותי, נפשי ורגשי, פשוט הכל הופסק. זו בעיניי החלטה שערורייתית, עם אפס חשיבה קדימה ליום שאחרי. הורים שכרגע נתמכים לא מקבלים מהיום למחר שום מקום לפרוק בו, להכיל, לווסת פחדים וכאבים. במקום זה - הם סגורים בלי תמיכה עם הילדים שלהם בבית. זו קטסטרופה. 

רק הסטודנטיות, שבגלל שהן לא עובדות השירות הציבורי אלא שם במסגרת ההכשרה שלהן, המשיכו לתת תמיכה מינימלית בזום למשפחות. לפעמים זו היתה תמיכה שמצילה חיים. וזה חלק מהביקורת שלי על ההתנהלות - הרי האופציה הזו קיימת. המפגש דרך המסך, גם אם הוא לא אידיאלי, הוא לא פחות משמעותי ממפגש פיזי. ובמיוחד - הוא מאפשר את המשך הטיפול והקשר היציב והבטוח, בתקופה שכל מה שהכרנו השתנה.


יש משפחות שהיו אצלנו חודשים, שנים, ולא יכולנו להיפגש איתן אפילו לרגע בסיטואציה המבהילה הזו. רק התקשרנו והודענו שהטיפול הופסק. זה נגד את כל הערכים שלי

עכשיו אני עצמאית. הקורונה זירזה תהליכים שכבר היו בי, והוציאה אותי לעצמאות. אין לי שום כוונה לחזור לשירות הציבורי. מיציתי את החיים בהם דורשים ממני המון, לא נותנים לי תנאים פיזיים ומקצועיים לעשות את מה שאני יודעת לעשות, את מה שאני עושה טוב, ומשלמים לי משכורת שמבזה את כובד האחריות, את המאמץ המושקע ואת הלמידה וההכשרה שלי. אני צירה באיגוד העובדים הסוציאלים, ודרך הפעילות באיגוד אני ממשיכה לתרום לקידום המאבק של העובדים הסוציאליים בשירות הציבורי, אבל לא מבפנים. אני לא מוכנה יותר לשלם את המחיר האישי על כך. 

אני עובדת סוציאלית כבר 12 שנה כי אני מאמינה שהחברה שאני רוצה לחיות בה היא חברה שדואגת לאוכלוסיות שפחות שפר עליהן מזלן מאחרות. ערבות הדדית איננה מושג שחוק בשבילי. אני אוהבת להיות עובדת סוציאלית. יצאתי מהשירות הציבורי בכאב לב גדול, כי אני רואה, אני יודעת מה טיפול יכול לתת למטופלים. אבל כרגע, במציאות החברתית והפוליטית שלנו, לא נותנים לנו לעשות את העבודה שלנו. אין לנו תנאים למתן שירות, אין תקציבים, המשכורות מגוכחות, כמות המשפחות המוקצות לעובד סוציאלי הזויה ולא מאפשרת טיפול עומק אלא רק כיבוי שרפות. המענים בשטח רחוקים מלספק את הצורך של האוכלוסיה, והמצב הזה החריף עשרות מונים במשבר הקורונה. לדוגמה - כרגע, תקופת ההמתנה לקבלת טיפול רגשי או נפשי בקהילה היא במקרה הטוב שנה, ובעקבות הקורונה כמות האנשים שנזקקים לסיוע נפשי עלתה במאות אחוזים, ושום תקנים ומענים לא נוספו. יצרו מענה חדש שכל אדם יכול להתקשר ולקבל באופן מיידי 3 שיחות של חצי שעה עם פסיכולוג. זה לעג לרש! הקורונה יצרה מצבים של חרדות קיומיות, מה בדיוק שעה וחצי של שיחה תוכל לפתור? 

הבעיה לא נמצאת בשטח. מטפלים - עובדים סוציאליים ופסיכולוגים נלחמו לעבוד. כולנו יודעים שהיכולת הטכנולוגית קיימת, אנחנו יודעים לסייע, ופשוט לא נותנים לנו. הזוי שצריך להסביר למדינת ישראל שעבודה סוציאלית היא מקצוע חיוני במשבר כלכלי, בריאותי וחברתי עמוק ומתמשך. זה הזוי שלמישהו נראה הגיוני להוציא 70% מהעו"סים לחל"ת בתקופת הסגר הראשון. זה רק מראה לנו איפה בסדר העדיפויות של הממשלה נמצאים השירותים החברתיים, והאזרחים שזקוקים להם. 

בכל המשבר, דרג השטח רצה להמשיך לעבוד. הרי בשביל מה אנחנו שם אם לא בשביל רגעים כאלה? הבעיה מגיעה מלמעלה.


הבעיה לא נמצאת בשטח. מטפלים - עובדים סוציאליים ופסיכולוגים התחרפנו מזה  שהיכולת הטכנולוגית קיימת, אנחנו יודעים לסייע, ופשוט לא נותנים לנו


דוח המומחיות מתן מענים לקבוצות מוחלשות וצמצום הפגיעה בנשיםהעדויות החדשות שכולם מדברים עליהן: