״קשה לי מאוד. אני יכולה לבכות, אבל זה לא יפתור לי את הבעיה״


״נכנסתי לחובות של 30 אלף שקל״, למצולמים אין קשר לנאמר. צילום: אלעד גוטמן


העדות של מ׳


עד הקורונה עבדתי במשרד עורכי דין. עם תחילת המשבר נאלצתי לצאת לחל״ת ולאחר מכן פוטרתי. ממרץ 2020 איני עובדת.


אני אם חד הורית לשלושה ילדים, שניים מהם בגיל ההתבגרות. בשל הקורונה, הגרוש שלי אינו מקיים את הסדרי הראייה שקיים בעבר והמשמעות הכלכלית היא כפולה ומכופלת. הוא פוגש את הילדים באמצע השבוע לשעה-שעתיים. בשבתות הוא אינו מסוגל כלכלית לקחת אותם אליו. בפועל, אני מוצאת עצמי עושה קניות כל סוף שבוע, עומדת ומבשלת, בנוסף לכל ההוצאות השוטפות של הבית שנופלות עלי. להערכתי, במהלך עשרת החודשים של הקורונה, נכנסתי לחובות של כ-30 אלף שקל.


הקושי הנפשי מתבטא בחרדה קיומית של איך אני מכלכלת את הבית, איך אני עומדת בכל התשלומים. כל הזמן יש עלי אחריות

מצבי הנפשי אינו כתמול שלשום, ויש לי מטפלת שהשיחות אתה דרך הזום מתקיימות פעם בשבוע, והיא מאוד עוזרת לי רגשית. קשה לי מאוד. אני יכולה לבכות, אבל זה לא יפתור לי את הבעיה. הקושי הנפשי מתבטא גם בחרדה קיומית של איך אני מכלכלת את הבית ביום-יום, איך אני עומדת בכל התשלומים. כל הזמן יש עלי אחריות. אין לי דקה אחת לבד. הפחד העיקרי שלי הוא מהקריסה הכלכלית, כי אין לי שום עזרה משום גורם: לא אבא, לא אמא, כלום.


אני רואה שגם הילדים אינם כתמול שלשום, מאז הופיעה בחיינו הקורונה. שלושתם נתונים במצב נפשי קשה - הם בחרדות ובדיכאונות. הם משתפים אותי, כי אני הכתובת היחידה שלהם. גם לפני הקורונה הם היו גבוליים, אבל בעקבות המשבר הכל התפרץ. זה מתבטא במידה של אגרסיביות, ובכך שכל אחד מסתגר ומתבודד בחדרו. אחד מהילדים התחיל בטיפול תרופתי-נפשי.


הקורונה הקצינה הכל. אין לי ספק שהמגפה עשתה לילדים לא טוב ופגעה בהם. אני לא רואה אותם

חוזרים למציאות הרגילה, זה יהיה עבורם שוק. עם עצמי אני עוברת יום יום תהליך מתמשך. מה אני יכולה לעשות? אני חייבת להיות חזקה. אני הדמות החזקה היחידה כאן ואם אשבר - מה יהיה על ילדיי?

אני מחפשת עבודה כל הזמן, שולחת את קורות החיים שלי ולא מקבלת תשובות. אני גם חושבת על פתיחת מיזם ביתי.


אני מחפשת עבודה כל הזמן - שולחת את קורות החיים שלי, ולא מקבלת תשובות. אני גם חושבת על פתיחת מיזם ביתי

השפעת משבר הקורונה: עצמאים - שכירים
העדויות החדשות שכולם מדברים עליהן: