"ואני תקועה בבית ולא נותנים לי לטפל מרחוק״עדות של פסיכולוגית חינוכית בשירות הציבורי

בעוד שמשרד הבריאות מבין את הצורך ומאפשר טיפולים בחדר, ברשות המקומית בה אני עובדת (וברבות אחרות) לא מאשרים קבלת קהל ולא מחריגים את הטיפולים הפסיכולוגיים אלא במקרי חירום. כך יוצא שהרבה טיפולים שלא מצליחים להחזיק מרחוק נאלצים להפסיק דווקא בתקופה הזאת. 


בעיניי, גם ההחלטה לא לאשר עבודה מהבית בזמן הסגר הייתה מחדל לפסיכולוגים כמוני שהנסיבות לא אפשרו להם להגיע לעבודה - אני אמא לילדה צעירה ולא יכולתי להגיע לעבודה בשירות הפסיכולוגי החינוכי (שפ״ח). בפועל, יכולתי לתת הרבה מענה מרחוק אבל סירבו לתגמל אותי על כך. כך קרה שנקרעתי בין עבודה בהתנדבות לבין ניתוק של שבועות מאנשי צוות, הורים ומטופלים שהיו זקוקים לי. 


אמא מבקשת לדבר איתי בדחיפות כי המתבגר שלה בהתפרצות זעם, נעל את עצמו בחדר ומאיים לעלות לקומה ה-18 ולקפוץ 

מתוך הדאגה למטופלים ולמסגרות ביקשתי לעבוד מהבית ונתקלתי בסירוב. 

לא יכולתי להישאר בתחושה שאני לא יודעת מה קורה עם המטופלים, אז ניצלתי מדי פעם הזדמנויות לפחות ליצור קצת קשר. ולפעמים פשוט פנו אליי כי לא ידעו שאני לא בעבודה. 

ואז התחילו לעלות הקשיים. 


1. מטופל מתבגר לא מוכן לצאת מהבית ובקושי מהחדר. בלמידה מרחוק הוא מכבה את המיקרופון והמצלמה ולא מוכן להיות בקשר עם אף אחד. ההורים צריכים להתחנן כדי שיעשה איתם משהו ביחד. עם הזמן, ההתנהגות כלפי המשפחה הפכה למתריסה ואף הגיעה לאלימות כלפי האחים, עד שהאבא חסר האונים התחיל להשיב לו מידה כנגד מידה. כששמעתי מה קורה התחלתי ללוות את ההורים בשיחות מרחוק, הוא עצמו לא היה מוכן לקשר כזה. גם כשכבר יכולתי להגיע לשפ"ח היה איסור על קבלת קהל ולקח שבועות עד קיבלתי אישור מיוחד לעניין, רק עכשיו חזרנו להפגש.    

 

2. מטופלת מתבגרת שמאחר שלא אושרה לי עבודה מהבית התקשורת איתה מאוד הצטמצמה. באופן אופייני לה כשהתקשרתי לשאול לשלומה הציגה תמונה שהכל בסדר, אבל אני לא הייתי שקטה. ואז הגיע הטלפון מאמא שלה שגילה כי מצבה הנפשי קשה מאוד. היא לא מפסיקה לבכות, לא ישנה בלילות, והתפקוד שלה בלימודים (שמאוד חשובים לה) ירד משמעותית.     

3. קיבלתי טלפון מגננת שאחת המשפחות בגן שלה נדבקה בקורונה. הילד החרד נהיה תלותי באופן קיצוני בהורים שלו, מתפרץ בבכי ומכאיב לעצמו בכוונה מכל דבר. 


4. פנתה אלי אמא שטיפלתי בה בעבר: היא ובעלה נקלעו למשבר קשה ביחסים, בגלל שכל המשפחה כל הזמן בבית. הילדים חווים הורים שצורחים אחד על השני או לא מדברים ימים שלמים והיא לא יודעת מה לעשות. ואני תקועה בבית ולא מאושר לי לטפל מרחוק.


5. קיבלתי טלפון מבי"ס, אמא שבעבר התייעצה איתי מבקשת לדבר איתי בדחיפות כי המתבגר שלה בהתפרצות זעם, נעל את עצמו בחדר והיא שומעת את הרהיטים נזרקים על הרצפה ואותו צורח ומאיים לעלות לקומה ה-18 ולקפוץ.


תנו לי לעבוד מהבית! אני אפנה את הערב, אני אעבוד בסופ"ש! והתשובה שקיבלתי? אם את לא יכולה לעבוד מהמשרד, תבחרי אם את מתנדבת או משלמת את המחיר של לא לטפל

6. בי״ס דיווח על נער שהתחיל לאכול באופן כפייתי, לגנוב אוכל. זה הגיע למצב שהוא התקשר למשטרה כדי לדווח שהוריו מתעללים ומרעיבים אותו. ואני, פסיכולוגית שנמצאת בבית עם הילדה ושומעת את הדיווח הזה, אני פונה ואומרת: תנו לי לעבוד מהבית! אני אפנה את הערב, אני אעבוד בסופ"ש ובחג! והתשובה שאני מקבלת? אם את לא יכולה לעשות את זה מהשפ"ח תבחרי אם את מתנדבת, או משלמת את המחיר של לא לתת מענה.דו״ח עלם: השלכות הקורונה על בני נוער וצעיריםהעדויות החדשות שכולם מדברים עליהן: