״הבית כולו נכנס לסחרחרה ואנחנו עוד מנסים למצוא כיוון״


״הבית הרגיש כמו סיר לחץ״. למצולמים אין קשר לנאמר. צילום: אלעד גוטמן


העדות של חן ברזילאי, בעלת עסק ואמא לשניים


אנחנו גרים בתל אביב - אני, בעלי ושני ילדים קטנים - הגדול בן שש והקטנה בת שנתיים. בעלי שכיר בחברת הייטק ואני עצמאית. יש לי עסק להנחיית הורים ולייעוץ שינה.

כרגע, העסק שלי בקריסה, או לפחות בעצירה מוחלטת או בנסיגה. היו חודשים שלא הכנסתי משכורות הביתה וברוב המקרים לא הייתי זכאית למענק לעצמאים. במהלך הסגר הראשון, הרגשתי בסיר לחץ. בעלי עבד כרגיל, ואני מהבית. מתוך הבנה שהמשבר שיבוא יהיה קשה, עשיתי הנחות על כל השירותים שלי כדי להמשיך לעבוד. זה גרם לזה שהיתה לי הרבה עבודה אבל הרבה פחות הכנסה. אני והשותפה שלי ניסינו להישאר רלוונטיות מבחינה עסקית, אז היו מלא זומים וסיפקנו תכנים חינמיים בלייב שעשינו בשעות הערב.


עבדתי מתי שרק אפשר: הילדים היו עם בייביסיטר מתשע בבוקר עד שלוש אחר הצהריים. הם לא הבינו למה אני שם ולא איתם. אחר כך הרדמתי את הקטנה, ובעלי היה מגיע, נתנו כיף ואני המשכתי לעבוד עד חמש. אחרי הצהריים היינו מתארגנים על ארוחת ערב, ומדי פעם יצאנו לנשום קצת אוויר בחניה של הבניין.


בעלי נכנס לדיכאון שאיתו אנחנו מתמודדים עד היום. כל מה שהיה כבר לא אותו דבר, אפילו ללכת לגינה… הכל מלא בפחדים

שלושה שבועות אחרי הסגר סבלתי מסחרחורות, מיגרנות - היה לי ורטיגו שנבע מההסתכלות הבלתי פוסקת במסכים. הרגשתי שאני לא מאופסת. היתה לי נפילת מתח, משבר. הייתי צריכה לאסוף את עצמי מחדש.


במשך כל התקופה הזו, אני ובעלי בקושי היינו בקשר. הוא נכנס לדיכאון שאיתו אנחנו מתמודדים עד היום. זה דכאון של חוסר שליטה, של לבד. הבית נכנס כולו לסחרחרה ואנחנו מנסים למצוא כיוון. כל מה שהיה כבר לא אותו דבר. אפילו ללכת לגינה זה לא אותו דבר. הכל מלא בפחדים. הכל מאוד נפיץ, אין שגרה.


אחרי הסגר הראשון הרגשנו שאנחנו מצליחים להתייצב קצת, לחזור. בתחילת השנה הגדול שלי עלה לכיתה א׳ וממש חיכינו לזה. אלא שכמו אצל כולם - אלה היו שבועיים בלבד, ואז נכנסנו לסגר שני. הכל שוב קרס. הנזקים הם כלכליים, והם נפשיים. גם על הילדים אני רואה סממנים של דכאון. הגדול שלי לא רוצה להיכנס למיטה, הוא מאבד את התחושה של עצמו. אני לא יודעת מה יהיה על הדור הזה בהמשך, אני יכולה רק להסתכל על הבן האישי שלי ולהגיד שהוא סובל.

במהלך הסגר עבדתי מתי שרק אפשר אבל כרגע, העסק שלי בקריסה. היו חודשים שלא הכנסתי משכורת ולא הייתי זכאית למענקים

סרטוני דוח מבקר המדינה על התמודדות עם משבר הקורונה


העדויות החדשות שכולם מדברים עליהן: