״העסק שלי קרס ללא פיצוי, ואני מגדלת בתוכי חיים חדשים״העדות של ג׳ולי בר


״ידעתי שזה הולך להיות מאתגר אבל לרגע לא חשבתי שזה הולך להיות ככה" - זה המשפט שמלווה אותי מזה חודשיים. אנשים עם פנים מכוסות וכפפות מסתובבים להם ברחובות כאילו אנחנו במכון פתולוגי, וכמובן, ההתנהלות המביכה של המדינה מול עצמאים והבור הכלכלי שרק הולך וגדל. מעל מיליון מובטלים, עסקים שנסגרו בלי פיצוי וכל זה תופס אותי בתקופה בה אני מגדלת בתוכי חיים חדשים.

זה סיפור הקורונה שלי:

היקף הפעילות בעסק שהקמתי בשתי ידיי ירד ב-70%. לא כי אני לא טובה, לא כי עשיתי משהו לא תקין. בעצם, אני בכלל לא קשורה, המדינה היא זו שהחליטה שללקוחות שלי אסור לפתוח ואסור להתפרנס. התוצאה היא שחלקם סגרו ולא בטוח שיחזרו, הם לא ממש קיבלו פיצוי כלשהו על הכסף והזמן שהפסידו וברור שבמצב כזה הם גם הפסיקו לפרסם וכאן בדיוק אני הפסדתי.

התשלומים השוטפים שלי דווקא המשיכו לרדת באופן רגיל לחלוטין מחשבון הבנק. למרות המצב הקשה במשק אני ממשיכה להתקיים והקיום הזה עולה כסף (תשלומים על העסק ועל הבית, למשל). אה! וגם יש לי תינוק בבטן שלא יישאר שם לנצח. אני חייבת להכין סביבה כלשהי עבורו, וזה אומר לקנות את הדברים הדרושים לפני הלידה.

חיפשתי מה אני בכל זאת יכולה לעשות כדי לשפר את מצבי, ולהלן התוצאות:

א. מענק לעצמאים - יופי ששאלתם כי בביטוח לאומי (שאני משלמת תמיד בזמן) נאמר לי שאני ״לא זכאית לכל מענק".

ב. דמי אבטלה - הצחקתם! זה לא משהו שמגיע לעצמאים. אנחנו רק משלמים ולא מקבלים כלום.

ג. לגייס לקוחות חדשים - גם בדיגיטל, בניית אסטרטגיה זה תהליך ארוך. אני לגמרי מבינה את הלקוחות שלא רצו להיכנס לתהליך כזה עם מישהי שעוד רגע יולדת.

ד. למצוא עבודה - אחלה בתיאוריה. בפועל, המעסיקים שומעים שאני בהריון מתקדם ומוותרים (אני מבינה למה ואין לי טענות). כן, גם בעבודות הכי פשוטות לא מחפשים עובדת שבקושי מצליחה לזוז.

ה. לעבוד בוולט - בהריון מתקדם, לא ריאלי בשיט.

ו. לקחת הלוואה שהממשלה הבטיחה - אל תנסו אפילו, לא מאשרים אותן. ובינינו, איך בדיוק אחזיר אותה?⠀

בקיצור, לא ממש מצאתי דרך להתפרנס במצבי אז פניתי לממשלה הכי רחבה בהיסטוריה, אולי יש להם תפקיד פנוי בשבילי לכמה חודשים? ⠀

אני לא מבקשת נדבות, רק מנסה להבין למה במדינה "מתוקנת״, אחרי שעצמאים משלמים כל חודש ביטוח לאומי, מס הכנסה וכו' בזמן, ברגע האמת זורקים אותנו לכלבים והעולם שותק.


חיפשתי מה אני בכל זאת יכולה לעשות כדי לשפר את מצבי: דמי אבטלה? הצחקתם! זה לא משהו שמגיע לעצמאים. אנחנו רק משלמים ולא מקבלים כלוםסקר המכון הישראלי לדמוקרטיה: השפעות משבר הקורונה על עצמאים ושכיריםהעדויות החדשות שכולם מדברים עליהן: