״אחותי עשתה קניות כדי שיהיה לילדים שלי מה לאכול״


כיתוב תמונה: ״כל שבוע, היומן שלי ריק״. למצולמים אין קשר לנאמר. צילום: אלעד גוטמןהעדות של עדי


אני אמא לארבעה ילדים, הגדול בן עשר והקטן בן שלוש. יש לי מכון יופי בקרית חיים. לפני הקורונה הכל היה בסדר, הייתי עובדת כל יום והיו לי הרבה לקוחות. ופתאום הגיעה הקורונה. הפסדתי 70% מהלקוחות שלי. חלקן פשוט מפחדות עדיין והפסיקו להגיע, ואחרות עברו לנשים אחרות שמקבלות בבית שלהן בלי שאף אחד רואה. העסק שלי נמצא ברחוב מרכזי, אני לא יכולה לפתוח אותו כשיש סגר או מגבלות.


רק בפעימה השלישית, בסוף אחרי כולם, הייתי זכאית למענק. בסך הכל קיבלתי 7,500 אלף שקל מהמדינה מתחילת המשבר. וזה כבר כמעט שנה. היום אני עם יומן ריק. כל שבוע, היומן שלי ריק. אני מנסה לגרד ולהציל את מעט הלקוחות שנשארו, אבל זה לא מחזיק. אני ממשיכה לשלם חשמל, מים, ארנונה ודמי מפתח על המקום. יש גם את הציוד שלי, שעולה לי לא מעט כסף. אני צוברת חובות והמצב שלי לא טוב.


בגלל הקורונה אני ובעלי נכנסנו להליכי גירושים. היו בעיות לפני כן, אבל המשבר הקצין את הכל והמתחים גברו. היה המון לחץ כלכלי - גם בעלי היה בבית, הוא מתפרנס מעבודה כספר. הלחץ גרם לפירוק הזוגיות ואני עוד יותר קרסתי.

הגעתי לפת לחם. כשפניתי לרווחה לסיוע אמרו לי שאני לא מקרה קיצון. אני חושבת לחזור לאמא שלי הביתה כדי שיהיה מי שישלם את השכירות או את החשמל. השבוע אחותי עשתה לי קניות כדי שיהיה לילדים אוכל.


אנשים קורסים, נשים קורסות. הקולגות שלי, אמהות צעירות עם ילדים קטנים, פתחו עסקים ולא דואגים להן. זו אולי לא מלחמה עם טילים אבל יש פה אבדות. על העצמאים חשבו אחרונים. מה קורה כשמישהו בבידוד? בבית ספר של הילד שלי היה חשד לבידוד פעמיים ואז אין לנו הכנסה. העסק נסגר ואין שום גיבוי.


המצב הנפשי שלי על הפנים. אני בחרדות, ולא יודעת מה יהיה. מה עושים עכשיו? זו לא תקופה שאפשר למצוא בה עבודה, אפילו שכבר חשבתי על זה, כבר חיפשתי - אין עבודה. זו תחושה קשה אי ודאות, אני לא ישנה בלילה. הבריאות שלי קורסת בעקבות הנפש, שקורסת בעקבות המצב הכלכלי.


הגעתי לפת לחם. כשפניתי לרווחה אמרו לי שאני לא מקרה קיצון. אני חושבת לחזור לאמא שלי הביתה כדי שיהיה מי שישלם את השכירות או את החשמל


דוח המומחיות מתן מענים לקבוצות מוחלשות וצמצום הפגיעה בנשיםהעדויות החדשות שכולם מדברים עליהן: